Gmina Ojrzeń ze wsparciem 300 tys. na wymianę źródeł ciepła! Kolejny autorski program Samorządu Województwa Mazowieckiego!

17 mazowieckich miast i gmin ze wsparciem sejmiku Mazowsza na wymianę źródeł ciepła. W ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023” trafi do nich blisko 4,8 mln zł. To kolejny autorski program samorządu województwa, w ramach którego środki z budżetu województwa są przeznaczane na walkę ze smogiem.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że celem programu jest pomoc gminom w zmniejszaniu ubóstwa energetycznego. – Wymiana źródeł ogrzewania jest niezbędna w walce o lepsze powietrze na Mazowszu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że to bardzo kosztowna inwestycja. Dlatego zdecydowaliśmy się wspomóc gminy w tym trudnym i ważnym zadaniu. Co istotne, w ramach tego programu nasze dofinansowanie za pośrednictwem gmin trafi do mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę kotłów węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Pieniądze nie tylko na wymianę pieców

O wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023” mogły ubiegać się gminy z terenu województwa mazowieckiego, które realizują lub w 2023 r. uruchomią program udzielania mieszkańcom dodatku na zakup nośników energii lub dotacji do wymiany źródeł ciepła  wraz z termomodernizacją budynków mieszkalnych. Pieniądze można przeznaczyć także na wkład własny do innych programów i instrumentów finansowych, np. rządowego programu „Czyste powietrze”.

Jak wskazuje członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, tegoroczna edycja programu jest pilotażowa. – Jednak już wiemy, że zapotrzebowanie jest bardzo duże. Wpłynęły 72 wnioski, z których dofinansujemy 17 z największą liczbą punktów. Chcemy pomóc przede wszystkim tym, którzy bez dodatkowego wsparcia nie będą w stanie wymienić swoich źródeł ciepła. 

Otrzymane środki gminy mogą przeznaczyć na wymianę węglowych źródeł ciepła, ale także na rekompensaty zwiększonych kosztów eksploatacji źródeł niskoemisyjnych po ich instalacji. Chodzi nie tylko o wymianę pieców, ale także instalację pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych czy przeprowadzenie termomodernizacji. Po stronie gmin leży również wyselekcjonowanie najważniejszych potrzeb i miejsc, do których pieniądze powinny być skierowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*