Terytorialsi znowu wychodzą na ulice gmin i powiatów

Misją żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest wspieranie lokalnej społeczności, żeby dobrze wykonywać to zadanie niezbędne jest wnikliwe poznanie terenu ewentualnych działań. W tym celu pododdziały 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej coraz częściej swoje szkolenia przenoszą z poligonów w rejony, z których pochodzą sami żołnierze. 

Tego typu szkolenia są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych. 

Nie ma lepszej metody na poznanie rejonu działań, jak szkolenie w tym właśnie rejonie, czyli w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności (SRO), dla kompanii lekkiej piechoty jest to powiat, dla batalionu kilka powiatów, a dla brygady województwo. Tego typu szkolenia realizują wszystkie nasze bataliony. Do tej pory Terytorialsi pojawili się już na ulicach w powiecie ciechanowskim oraz węgrowskim a w miniony tydzień temu także w sokołowskim.

Żołnierze 53 batalionu lekkiej piechoty (blp) zwykle swoje szkolenia odbywają na miejscowym Gołoborzu, jednakże ostatnio coraz częściej można ich spotkać także w rejonie działania siedleckiego blp. Ostatnie szkolenie rotacyjne realizowane było w gm. Repki, w pow. sokołowskim, gdzie Terytorialsi podczas marszu ubezpieczonego realizowali zagadnienia topograficzne w składzie sekcji lekkiej piechoty. Podczas szkolenia kompania została podzielona na 7 grup szkoleniowych, porozrzucanych w różnych rejonach gminy. Wspólnym zadaniem wszystkich sekcji było dotarcie do miejscowości Skrzeszew, wykorzystując zdobyte na wcześniejszych szkoleniach umiejętności i wiedze z zakresu topografii.

–  reakcja napotkanych ludzi utwierdziła nas w przekonaniu, że takie działania mają sens i są niezbędnym elementem efektywnego szkolenia żołnierzy WOT. Chciałbym również podziękować strażakom z OSP Skrzeszew za tak serdeczne powitanie i ugoszczenie naszych żołnierzy – mówi ppor. R. Kalicki, dowódca szkolącej się kompanii. 

Tego typu szkolenia stanowią wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.

*****

Obecnie w Wojskach Obronny Terytorialnej służy blisko 25 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Foto/tekst: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*