W lasach jest bardzo sucho. Pierwsze zakazy wstępu

W lasach nadal obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Od początku roku lasy w całej Polsce płonęły ponad 3,6 tys. razy. W ubiegłym tygodniu Nadleśnictwo Świeradów wprowadziło zakaz wstępu do części lasów. W poniedziałek, 27 kwietnia, także w niektórych warszawskich nadleśnictwach podjęto decyzje o wprowadzeniu zakazu.

Od początku roku leśnicy oraz strażacy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. Pierwsze pożary w lasach wybuchały już w styczniu. Od początku roku do 27 kwietnia lasy płonęły 3672 razy.  W lasach zarządzane przez LP odnotowano 906 pożarów. Najczęściej lasy państwowe płonęły w kwietniu, aż 706 razy. Niestety w aż 42 proc. pożarów było to podpalenie.

W piątek, 24 kwietnia wrocławskie Nadleśnictwo Świeradów wprowadziło zakaz wstępu do trzech leśnictw, obowiązuje on do 30 kwietnia.

Z uwagi na utrzymujące się warunki pogodowe oraz bardzo duże zagrożenie pożarowe na terenie nadleśnictw: Ostrów Mazowiecka, Pułtusk, Płońsk, Sokołów, Wyszków oraz Łochów obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu. W tym ostatnim, Nadleśnictwie Łochów, zakaz obowiązuje do 17 maja.

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, od ponad miesiąca utrzymuje się trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia pożarowego. To efekt łagodnej, bezśnieżnej zimy oraz ciepłej i pozbawionej opadów wiosny.

Panująca od wielu dni słoneczna i ciepła pogoda sprawiła, że w części terenów leśnych wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9:00 rano spadła poniżej poziomu 10 proc. Gdy taka sytuacja utrzymuje się przez 5 kolejnych dni, nadleśniczy ma obowiązek wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasów. Wprowadzone zakazy mają charakter okresowy i zostaną odwołane, gdy tylko zmniejszy się niebezpieczeństwo powstania pożaru.

Leśnicy i strażacy cały czas walczą z kolejnymi pożarami. Tylko w nocy z niedzieli na poniedziałek (26 -27.04) ogień zniszczył lasy radomskiego Nadleśnictwa Stąporków. Z żywiołem walczyło sześć jednostek straży pożarnej. Bilans pożaru to spalone poszycie lasu na ok. 1,30 ha.

Aktualną sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Mapa przedstawiająca sytuację pożarową na dzień 28 kwietnia br.

Od kwietnia do końca września jest monitorowana wilgotność ściółki w lasach. Kontrole są prowadzone dwa razy dziennie w 60 strefach prognostycznych. Na podstawie wyników kontroli IBL określa stopień zagrożenia pożarowego.

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*