Pierwsza miejska ładowarka do aut elektrycznych już działa
Do bezpłatnego użytku oddana została ładowarka do samochodów elektrycznych. Zainstalowana została przy ul. Zamkowej już kilka miesięcy temu, ale stan epidemii spowodował przesunięcie terminu możliwości korzystania z urządzenia. Projekt jest realizowany dzięki środkom finansowym pozyskanym przez miasto z UE.
Korzystanie z ładowarki jest proste i bezpłatne, nie ma ograniczeń godzinowych w możliwości dopięcia auta elektrycznego. Opłaty za ładowanie pojazdów nie będą pobierane w okresie co najmniej 5 najbliższych lat.
Stacja typu Atess EVA-22-D-P o wymiarach: 320 x 175 x 1635 mm, posiada dwa punkty ładowania i jest wyposażona w kompleksową ochronę elektryczną, obejmującą zabezpieczenia przed porażeniem, realizowane wyłącznikami nadprądowymi i wyłącznikami RCD oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. W celu ochrony stacji ładowania przed uszkodzeniami mechanicznymi od strony ulicy przed stacją została zainstalowana bariera ochronna.
Pierwotnie urządzenie miało stanąć na placu Jana Pawła II, ale z uwagi na brak możliwości technicznych zwiększenia mocy przyłączeniowej, jego lokalizacja została zmieniona na znajdującą się w pobliżu ul. Zamkową. Na finalny termin oddania urządzenia do użytku dla mieszkańców miały wpływ kwestie związane z wprowadzonym w kraju stanem epidemii.
Projekt został zrealizowany w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta Ciechanów, Gminy Glinojeck, Gminy Opinogóra Górna i Gminy Strzegowo”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Ciechanów jest liderem projektu wartego w sumie prawie 12 mln zł, wdrażanego w partnerstwie z innymi gminami, dofinansowanego łączną kwotą prawie 8 mln zł.
Miasto przystąpiło do montażu systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii w 2019 r. W pierwszym etapie do gospodarstw domowych trafiły panele fotowoltaiczne. Następnie panele zostały zamontowane na budynkach instytucji miejskich, w tym szkół. W kolejnym etapie w gospodarstwach domowych montowane są pompy ciepła. W samym Ciechanowie projekt obejmie 179 instalacji (modułów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła) w 123 gospodarstwach domowych.