Nie blokuj, odwołuj!
Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. W pierwszym półroczu tego roku na Mazowszu ponad 76 tysięcy osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. Jak podaje Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli ponad 33 tysiące, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
– Dobrą i bardzo pożądaną praktyką jest odwoływanie wizyty jeśli wiemy, że nie będziemy mogli stawić się u lekarza na umówione badanie. Dzięki temu inny pacjent z listy oczekujących będzie mógł skorzystać z danego świadczenia medycznego – mówi Zbigniew Terek, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Z danych mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że w pierwszej połowie tego roku na umówione wizyty nie przyszło ponad 76 tys. osób. Fundusz sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Najwięcej, bo ponad 33 tys. przypadków nieodwołanych wizyt na Mazowszu dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ponad 21 tys. z kardiologii, niemal 12 tys. z onkologii i prawie 10 tys. z endokrynologii.
Ośrodki specjalistyczne i szpitale, które mają kontrakt z NFZ, są zobowiązane do prowadzenia listy oczekujących. Wystarczy więc, że powiadomimy rejestrację placówki o odwołaniu naszej wizyty, aby lekarz zamiast czekać na nas, mógł w tym czasie przyjąć innego pacjenta z tej listy – mówi Zbigniew Terek, dyrektor mazowieckiego NFZ – Jednocześnie nie musimy tłumaczyć powodów odwołania naszej wizyty – zaznacza.
Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania.
Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty.
Źródło: NFZ