Kobieta spełniona, która nie boi się wyzwań. Chce być posłem, żeby zawalczyć o lepsze jutro

Kolejny odsłona ,,Porozmawiajmy o…”. Tym razem moim rozmówcą jest p. Wiesława Krawczyk, Radna Województwa Mazowieckiego II, III, IV i V kadencji, wieloletnia dyrektorka ciechanowskiego sanepidu. Kobieta spełniona, ale poszukująca ciągłych wyzwań. Podobno kontakt z ludźmi dodaje jej skrzydeł. Jakie plany i cele przed p. Wiesławą? Koniecznie musicie przeczytać artykuł!

Red.: Pani Wiesławo, była Pani wieloletnią radną sejmiku województwa mazowieckiego oraz dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ciechanowie. Przeszła Pani na emeryturę i wcale nie korzysta z jej uroków w pełni, gdyż ciągle jest Pani aktywna zawodowo. Praca i kontakt z ludźmi dodaje skrzydeł?

p. Wiesława: Rzeczywiście, lata pracy zawodowej, a także doskonalenie umiejętności i praca spowodowały, że przyzwyczaiłam się do napiętego grafiku. Dzięki temu posiadam umiejętność doskonałej organizacji czasu. Miałam zawsze przemyślany plan i dzisiaj nie wyobrażam sobie dnia bez konkretnego działania. Oczywiście nie zapominam w tym wszystkim również o sobie i o tym, żeby znaleźć czas na odpoczynek i regenerację, ale nie ukrywam, że bardzo dużo radości i energii dają mi spotkania z ludźmi. Czerpię z nich siłę. Ogromną satysfakcję daje mi fakt, że bazując na swojej wiedzy i doświadczenia mogę komuś pomóc. Tak, zdecydowanie mogę stwierdzić, że to właśnie spotkania i rozmowy z ludźmi dodają mi skrzydeł.

Red.: Wiemy również, że jest Pani szczęśliwą babcią. Rodzina jest dla Pani dużą podporą podczas życiowych zakrętów?

p. Wiesława: Oj tak…Rodzina jest dla mnie bardzo ważna. Teraz spełniam się w roli Babci. Mam trzy wspaniałe wnuczki a wiosną przywitaliśmy w naszym gronie nowego członka – wnuka Maksia. Mogę śmiało powiedzieć, że obecnie to wnuki są moją definicją miłości i szczęścia. Dziewczynki szybko rosną i od wspólnej zabawy przechodzimy do poważniejszych rozmów. Razem wyjaśniamy nurtujące je tematy. Staram się być zawsze blisko nich. Doskonale wiedzą, że zawsze mogą na mnie liczyć w różnych sytuacjach. Zresztą nie zapominajmy, że Babcia jest również od tego, żeby rozpieszczać i wydaję mi się, że całkiem nieźle mi to wychodzi (oczywiście wszystko w granicach rozsądku). W tym miejscu muszę jednak podkreślić, że najwięcej zawdzięczam moim Rodzicom, którzy dobrze przygotowali mnie do życia. Mąż i Mama zawsze byli dla mnie wsparciem. Mogłam na nich liczyć przy wychowywaniu dzieci, kiedy to dużo czasu poświęcałam na kształcenie podyplomowe i pracę zawodową (mając 26 lat zostałam dyrektorem jednostki).

Zawsze byłam aktywna społecznie, najpierw w organizacjach pozarządowych związanych z tematyką zawodową, a od wyborów w 2002 r. z aktywnością w sejmiku mazowieckim. Aktywność ta wymagała dyspozycyjności, również w weekendy. Rodzina, mąż, synowie i synowe tę sytuację akceptowali, rozumiejąc moją społeczną pasję. Zawsze byli chętni do pomocy. Bardzo budujący był fakt, że mogłam i mogę na nich liczyć.

Red.: Czym się Pani obecnie zajmuje?

p. Wiesława: Na co dzień zawodowo angażuję się w ważne zadania higieniczno-sanitarnego prowadząc własną działalność.To nowe doświadczenie od trzech lat jest okazją do poznawania uwarunkowań działalności gospodarczej. Utrzymuję kontakt z moim zawodowym i społecznym środowiskiem. Oczywiście mam więcej czasu na czytanie książek i nieodległe podróże.

Red.: Znajdujemy się w najgorętszym momencie w roku i wcale nie chodzi mi o porę roku. Zaczęła się kampania wyborcza. Przed nami wybory parlamentarne. Czy pokusi się Pani o start i walkę o mandat?

p. Wiesława: Tak naprawdę to nie ja się pokusiłam, ale mnie kuszono. A tak na poważnie, to ostatnio wiele osób twierdziło, że nie ma swojej kandydatki, kandydata do sejmu. Podkreślano, że moje kompetencje, ale też cechy charakteru i moja aktywność czynią mnie, w ich oczach, właściwą osobą do ubiegania się o mandat wyborczy. Nie lubię słowa walka. Traktuję to raczej jako wyzwanie, misję i odpowiedź na oczekiwania. Dzisiaj dziękuję za mobilizację i zaufanie.

Red.: Czemu po krótkiej przerwie zdecydowała się Pani startować?

p. Wiesława: Oczywiście zgodziłam się, ale nie od razu. Rozmowy z ludźmi, ale też w rodzinie i wśród przyjaciół były decydujące. Moje synowe jasno stwierdziły, że moje doświadczenie, cechy charakteru, charyzma oraz pracowitość i aktywność, z jakiej jestem znana, stanowią solidną  podstawę do wypełniania rzetelnie mandatu posła.

Red.: Jest jeszcze wiele do zrobienia dla mieszkańców naszego okręgu?

p. Wiesława: Będąc radną sejmiku uczestniczyłam przy przygotowaniu strategi województwa mazowieckiego. Doskonale wiem, że celem nadrzędnym strategi jest poprawa jakości życia mieszkańców poprzez realizację celów w wielu obszarach życia gospodarczego i społecznego.

Bardzo ważne jest podniesienie standardów ochrony zdrowia i zmniejszenie różnic w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Zarówno w zakresie usług, jak i ich lokalizacji. Potrzebne jest pilne opracowanie rządowej strategii dla naprawy systemu ochrony zdrowia!

Wykluczenie obszarów wiejskich to kolejny palący temat. Potrzebny jest wielofunkcyjny rozwój tych obszarów. Należy poprawić dostępność komunikacyjną i transport publiczny w regionie i kraju. Kiedy byłam radną wojewódzką, składałam interpelacje w zakresie utworzenia najkrótszego połączenia drogowego Ciechanowa z Warszawą. Wówczas otrzymałam odpowiedź z Zarządu, iż strategia województwa mazowieckiego przewiduję wzmocnienie powiązań Warszawy z otoczeniem regionalnym. Plan zagospodarowania przestrzennego woj. Mazowieckiego zakłada perspektywiczne możliwości kształtowania połączenia drogowego na trasie Ciechanów – Sońsk – Gąsocin – Nasielsk i dalej w kierunku Warszawy.

Dzisiaj jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa i skrócenia czasu dojazdu oraz stworzenie alternatywnego dla tzw. siódemki „E 7” dojazdu do Warszawy dla mieszkańców Ciechanowa, Przasnysza i okolic. Potrzebne jest wsparcie rządowe!

Doskonalenie instytucji z otoczenia biznesu, w tym stanowienia stabilnego prawa takiego by duże przedsiębiorstwa mogły tworzyć odpowiednie strategie, a małe i średnie przedsiębiorstwa mogły się rozwijać, to kolejny temat, o którym należy mówić głośno. To właśnie przedsiębiorcy napędzają naszą gospodarkę. Musimy dbać nie tylko o tych dużych, ale przede wszystkim zatroszczyć się o małe, lokalne firmy. Kraj, w którym żyjemy powinien zachęcać do rozwijania skrzydeł w biznesie, a nie je skutecznie podcinać.

Nie zapominajmy, że Nasz region to region rolniczy. 2/3 powierzchni województwa mazowieckiego to grunty rolne. A na wsi mieszka 1/3 ludności Mazowsza. Dlatego trzeba tworzyć dogodne warunki do życia na wsi, jak i rozwijania działalności gospodarczej. Mam tu na uwadze rolniczy Handel Detaliczny i prowadzenie przetwórstwa surowców pozyskanych w gospodarstwach . Dla tej działalności, zwanej dzisiaj marginalną, lokalną, ograniczoną, trzeba udoskonalić prawo by było spójne z innymi obowiązującymi przepisami w ty zakresie.

Red.: Będzie Pani startowała z list Trzeciej Drogi. (PSL i  Polska 2050 Szymona Hołowni) Czy to faktycznie trzecia, ,,właściwa’’ droga, bo mam wrażenie, że obecnie w Polsce mamy dualizm polityczny.

p. Wiesława: Członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego jestem od 1998r. W PSL-u jestem z własnego wyboru, bo cenię stabilność światopoglądową ugrupowania i niesione przez nie wartości, które de facto przetrwały ponad 120 lat. PSL w tych wyborach startuje z list Trzeciej Drogi razem z Polska 2050 Szymona Hołowni. Nie zmieniam ugrupowania, ale startujemy razem, by wyborcom przedstawić ciekawą propozycję i inne, świeże spojrzenie. Jesteśmy prawdziwym adwokatem wsi, małych miejscowości i samorządów wszystkich szczebli. Rozumiemy trudności małych przedsiębiorstw i mamy propozycje poprawy. Zdrowie mieszkańców jest naszym priorytetem szczególnie w dobie starzejącego się społeczeństwa. Ekologia dla nas to nie moda, to nasza przyszłość! Ważna jest również edukacja młodzieży z poszanowaniem wartości przekazywanych przez rodzinę, bo to właśnie młodzi obywatele są przyszłością tego narodu. My wprowadzimy prawdziwą politykę prorodzinną. Dość kłótni, nawet przy rodzinnym stole! Czas na realne zmiany i jedność, a nie dalszy podział społeczeństwa.

Jeżeli już dzisiaj chcecie Państwo przedstawić mi własne pomysły, inicjatywy, które powinny być wdrażane podczas prac sejmowych to zapraszam do kontaktu przez e-mail: wieslawakrawczyk.kontakt@gmail.com Obiecuję, że w miarę możliwości pochylę się nad każdym tematem.

Red.: Dziękuję za rozmowę.

p. Wiesława: Również dziękuję.

Rozmawiała: Wioleta Piątkowska

Foto: archiwum prywatne

Sfinansował KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*