Kolej ma także kobiece oblicze
Kolej to wciąż branża postrzegana jako męska i niewiele osób na co dzień zdaje sobie sprawę jak duży wkład w jej funkcjonowanie mają kobiety. O ich pracy nie mówi się często, dlatego 8 marca jest dobrą okazją, aby przypomnieć, że kolej ma także kobiece oblicze.
W Kolejach Mazowieckich zatrudnionych jest ponad 850 pań. To ponad 30 procent wszystkich pracowników. Pracują jako dyspozytorki, zwrotnicze oraz dyżurne ruchu, stanowią dużą część pracowników administracji oraz Oddziału Usług Utrzymania. Jednak najliczniejszą reprezentację stanowią kasjerki i informatorki oraz kierowniczki pociągów. To zawody bardzo odpowiedzialne
i wymagające wielu umiejętności.
Spośród 850 pracowniczek Kolei Mazowieckich 170 to panie zatrudnione w Oddziale Usług Utrzymania. Codziennie, w ramach osiemnastu punktów zlokalizowanych nie tylko na Mazowszu, dbają o czystość w pociągach. To ciężka praca, często wykonywana w godzinach nocnych
i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
Warto dodać, że spora część kobiet w Kolejach Mazowieckich jest zatrudniona w administracji. Zajmują się nie tylko finansami czy obsługą kancelaryjną, ale także bezpieczeństwem kolejowym, pozyskiwaniem środków z UE, opracowywaniem rozkładu jazdy oraz konstruowaniem obiegów taboru.
Wszystkim Paniom, a szczególnie tym będącym dzisiaj na służbie, dbającym o czystość pociągów, zarządzającym naszym bezpieczeństwem, czuwającym nad prawidłowym kursowaniem pociągów, wyprawiającym pociągi w trasy składamy najserdeczniejsze życzenia. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, profesjonalizmowi i rzetelnemu podejściu do kolejowej służby, ten pozornie męski świat funkcjonuje lepiej. Dziękujemy.