Najważniejsze zmiany w edukacji od 1 września
Obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych, rezygnacja z przedmiotu historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych – to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza podpisane 28 maja br. przez Ministra Edukacji rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2024 r.
Tegoroczny wrzesień powitał nas nie tylko piękną, wakacyjną pogodą ale także nowymi zmianami, które dla wielu uczniów mogą okazać się korzystną sytuacją. Do najważniejszych zmian, które weszły w życie wraz z początkiem roku szkolnego zaliczamy z pewnością generalne odchudzenie podstawy programowej aż o około 20% zakresu treści nauczania dotychczas. Znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy została dodana do edukacji przyrodniczej w obszarze “Osiągnięcia w zakresie funkcji życiowych człowieka, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i wypoczynku”. Wprowadzone zostały także dodatkowe godziny języka polskiego. W roku szkolnym 2024/2025 dodatkowe zajęcia lekcyjne z języka polskiego dla uczniów będących obywatelami Ukrainy są prowadzone indywidualnie lub w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów, w wymiarze pozwalającym na opanowanie języka polskiego w stopniu umożliwiającym udział w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, nie niższym niż 4 godziny lekcyjne tygodniowo. Z pozostałych zmian możemy mówić o: wydłużeniu okresu aż o jeden miesiąc na testy sprawnościowe w ramach WF-u, rezygnacji z obowiązkowej znajomości treści i problematyki krótkich utworów literackich poznawanych w całości oraz utworów poetyckich na egzaminie ósmoklasisty.
Co z religią? Lekcje religii mogą być organizowane w grupach międzyoddziałowych (w przedszkolach i szkołach) lub w grupach międzyklasowych (w szkołach), jeżeli zgłosi się na nie więcej niż 7 uczniów w danym oddziale przedszkolnym lub w danej klasie. Co ważne, oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen. Jest to istotna zmiana, ponieważ często ocena z religii/etyki decydowała o tym, czy uczeń otrzymywał świadectwo z wyróżnieniem. Religia i etyka nadal jednak będą wpisywane na świadectwie.
Legitymacje również staną się bardziej kompaktowe. Już od 13 lipca bieżącego roku mLegitymacje są wydawane przez szkoły na wniosek rodziców lub pełnoletniego ucznia, natomiast e-legitymacje przedszkolne i szkolne, czyli legitymacje elektroniczne zastąpią w pełni legitymacje w formie analogowej oraz w postaci kart formatu ID-1.
Ważna informacją jest także późniejsza możlwiość dokonywania deklaracji tj. deklarację można złożyć do dnia 14 marca 2025 r. Dotyczy to egzaminu ósmoklasisty, maturalnego i zawodowego.
“Tak zmieniło się dużo jak na przykład to że prace domowe nie są teraz obowiązkowe. Widać nawet zmianę gołym okiem ponieważ podręczniki są chudsze jak chociażby ten od języka polskiego, który kiedyś miałem o wiele grubszy. Do średniej ocen nie wliczają się teraz oceny z plastyki, WF-u i religii co mi się nie podoba. W mojej szkole dyrekcja również zakazała całkowitego korzystania z telefonów. Myślę, że ten rok będzie lepszy niż poprzednie lata jednak szkoda, że przedmioty z których można dostać dobrą ocenę nie będą teraz wliczane, to chyba największy minus dla mnie. Reszta zmian jest okej.” mówi Franek, uczeń 8 klasy szkoły podstawowej.
autor:Karol Zbrzeski