Obowiązkowe noszenie maseczek. Najważniejsze informacje
Od dziś w całym kraju został wprowadzony obowiązkowy nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Drogi, place, sklepy, targowiska, kościoły, dworce – to tylko część miejsc, w których od czwartku obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w związku z epidemią. Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia czterech lat i osoby niesamodzielne.
Od czwartku do odwołania w miejscach ogólnodostępnych trzeba zakrywać usta i nos. Można do tego użyć odzieży lub jej części (np. chustki), maski albo maseczki.
Zakrywać ust i nosa nie muszą osoby, które mają problemy zdrowotne. W rozporządzeniu czytamy o „całościowych zaburzeniach rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności”. Jak zaznaczono, nie jest wymagane okazanie potwierdzającego to zaświadczenia.
Jakie kary za brak maseczek?
Obowiązek zasłaniania twarzy nie oznacza, że każdy Polak, wychodząc z domu, musi zakładać konkretnie maseczkę. Zamiast niej można używać szalików, chustek, kominów, czy innych podobnych elementów odzieży. Ważne, by twarz, a konkretnie usta i nos, pozostawały zasłonięte.
Jeśli jednak ktoś zostanie zauważony przez policjantów na niezasłanianiu twarzy, będzie musiał liczyć się z karą. Jaką dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiemy natomiast, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.