Oszustwa metodą na policjanta!

Ciechanowska Policja ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze od mieszkańców Ciechanowa. W ostatnim czasie odnotowaliśmy zgłoszenia dotyczące oszustw metodą „na policjanta”. Pomimo naszych ostrzeżeń mieszkańcy Ciechanowa ulegają namowom oszustów i przekazują im pieniądze, bardzo często oszczędności całego życia.

Po tym jak we wtorek 12 października br. ciechanowscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku oszusta, który wyłudził pieniądze od 72-letniej seniorki, oszuści nie odpuścili i dalej próbowali trafić na osobę, która zostanie zmanipulowana i oszukana. W miniony piątek 67-letnia mieszkanka Ciechanowa uległa oszustom tym razem  podającym się za funkcjonariuszy CBŚP i przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym dniu dyżurny ciechanowskiej policji otrzymał informacje o kilku takich próbach  oszustw.

Legend i opowieści stosowanych przez oszustów jest bardzo dużo, w każdym przypadku dostosowanych do swojego rozmówcy. Jednak za każdym razem przestępcy dzwonią na numer stacjonarny i przeważnie wybierają swoje ofiary z mieszkańców Ciechanowa. W ostatni piątek zadzwonił fałszywy pracownik poczty, twierdził, że na nazwisko rozmówczyni nadane zostały paczki ale nie mają jej adresu więc nie mogą zostać dostarczone, „pracownik” prosił o podanie aktualnego adresu, gdy go dostał rozmowa została przerwana. Po chwili ponownie dzwoni telefon, tym razem przedstawia się fałszywy policjant podaje imię, nazwisko i stopień. Opowiada o grupie przestępczej, która próbuje wyłudzać pieniądze. Fałszywy policjant namawia do weryfikacji jego tożsamości poprzez numer 997, 112. Nie rozłącza się, więc nowe połączenie nie jest możliwe. Starsze osoby w stresie wybierają numer alarmowy policji, ale do nowego połączenia nie dochodzi. Oszust przekazuje słuchawkę swemu kompanowi i ten potwierdza ofierze, że rozmawiała z policjantem.

Oszuści namówili mieszkankę Ciechanowa aby podjęła pieniądze ze swojego konta w banku, które miały pomóc w zatrzymaniu przestępców. 67-latka zostawiła pieniądze we wskazanym przez przestępców miejscu, tym samym straciła dwadzieścia tysięcy złotych.

Tych metod jest bardzo dużo, nie sposób o nich wszystkich opowiedzieć. Każdy telefon może zaskoczyć naszego rozmówcę inną legendą dlatego trzymajmy się podstawowych zasad.

POLICJA  APELUJE O ROZWAGĘ!!!

Pierwszy telefon od oszustów zawsze jest kierowany na telefon stacjonarny.

Pamiętajmy, że aby nawiązać nowe połączenie należy rozłączyć prowadzoną rozmowę, inaczej wybranie numeru alarmowego jest niemożliwe. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z Policją z innego aparatu telefonicznego.

Pamiętajmy!!! Prawdziwi Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli zadzwoni telefon i Wasz rozmówca będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz Policji, Prokurator czy bliski krewny i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod 112 po prawdziwych Policjantów!!!

Zwracamy się również z apelem do rodzin seniorów- ostrzegajmy naszych rodziców, dziadków. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Źródło: KPP w Ciechanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*