Policyjna kampania „Nie hejtuję – reaguję”
Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą hejtu. Szczególnie ważne jest, aby pomagać tym, którzy jeszcze nie potrafią się bronić – dzieciom i młodzieży. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć ciechanowscy policjanci prowadzą szereg spotkań profilaktycznych w ramach kampanii „Nie hejtuję – reaguję”. Funkcjonariuszom zależy na tym, aby uczniowie mieli jak najpełniejszą wiedzę na temat odpowiedzialności karnej za popełnione czyny w życiu realnym oraz wirtualnym. Zwłaszcza w świecie Internetu nieumiejętnie korzystanie i brak wiedzy mogą okazać się bolesne w skutkach.
W minionym tygodniu policjanci odwiedzili m.in. Szkołę Podstawową w Gołyminie-Ośrodku i Szkołę Podstawową w Opinogórze Górnej. Podczas spotkań mundurowi pomagają dzieciom i młodzieży poruszać się w zawiłym świecie przepisów i aktów prawnych, a także odpowiadają na trudne pytania uczniów. Aby przestrzec uczniów przed nieprzemyślanymi zachowaniami, funkcjonariusze przybliżają zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnione przestępstwa.
Policjanci zapoznają uczniów z formami hejtu oraz radzą, w jaki sposób reagować w przypadku gdy stajemy się jego ofiarą. Podkreślają, jak ważne jest właściwe korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że każdy powinien uważać na to, jakie zdjęcia zamieszcza w Internecie, ale również na to, jakie komentarze pozostawia pod zdjęciami innych osób. Mundurowi przestrzegają, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.
Hejt może przyjmować różne postacie. Od negatywnych, często pełnych wulgaryzmów komentarzy, umieszczanych najczęściej na portalach i grupach internetowych, po obraźliwe memy, obrazki czy filmiki. Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą takiej formy cyberprzemocy. Dlatego tak ważna jest edukacja i świadomość na ten temat.
Źródło: KPP w Ciechanowie