Pot, krew i uśmiech. Kilkunastogodzinne wyzwanie bojowe czekało na nowych Terytorialsów z Warszawy

W 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej zakończyło się szkolenie wyrównawcze.  To opcja dla osób, które mają już złożoną przysięgę wojskową. Stosunkowo krótki okres szkolenia nie oznacza, iż nie jest ono niezwykle intensywne.

Ósemka to szkolenie uzupełniające dla osób, które już kiedyś służyły w Wojsku Polskim. Trwa – jak nazwa sugeruje – osiem dni i obejmuje zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Kończy je pętla taktyczna – kilkunastogodzinne wyzwanie podczas którego Terytorialsi są sprawdzani z nauczanego materiału.

Zadanie od rana do późnego wieczora

Szkolenie jest bardzo intensywne i zawiera jak najwięcej elementów przygotowujących do uczestnictwa we współczesnym teatrze działań wojennych. Trening ochotników zakończył egzamin, tzw. „pętla taktyczna”, który był podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, zerwanie kontaktu ogniowego czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać przyszli żołnierze.

Żołnierze musieli pokonać ponad 20-kilometrową trasę w pełnym oporządzeniu oraz zaliczyć egzaminy z nauczanych dotychczas umiejętności. Instruktorzy pełnili tylko rolę duchów – obserwowali grupy i ich działania. Interweniować mieli jednak tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Grupa musiała samodzielnie poruszać się korzystając z mapy oraz kompasu – podobnie jak może to mieć miejsce w warunkach bojowych.

– Pętla była wymagająca, ale byliśmy na nią dobrze przygotowani. Mi osobiście najbardziej podobał się podpunkt zrywania kontaktu ogniowego, gdzie użyto środków pozoracji i adrenalina wzrosła. Było ciężko, ale na końcu jest uśmiech! – mówi jeden z nowych żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

18 Stołeczna zaprasza w swoje szeregi

Marcowa ósemka była pierwszym z trzech szkoleń wyrównawczych w 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej w 2023 roku. Kolejne będą miały miejsce w czerwcu oraz wrześniu. Na żołnierzy czeka nowoczesny sprzęt oraz możliwość odnowienia wojskowej kariery w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej. Do końca roku odbędą się także trzy szkolenia podstawowe. To wybór dla osób bez styczności z armią. Szkolenie takie trwa 16 dni i kończy się uroczystą przysięgą wojskową. W ostatniej, zorganizowanej w lutym przez 18 SBOT, na Placu Zamkowym słowa roty przysięgi złożyło ponad 150 osób.

Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju.

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej można złożyć przez internet na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP lub wypełnić w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Warto też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego rekrutera, do których kontakty znajdują się na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Tekst: 5MBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*