Program szczepień przeciwko HPV
Europejski Tydzień Szczepień 2024 dobiegł końca, jednak możliwość szczepienia nastolatków przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) pozostaje. Dlaczego warto zaszczepić zarówno dziewczynki, jak i chłopców po ukończeniu 9. roku życia (za optymalny uważa się wiek 12 i 13 lat)?
– Naukowcy szacują, że w zależności od regionu geograficznego, w którym żyjemy, prawdopodobieństwo zetknięcia się z wirusem brodawczaka w ciągu naszego życia wynosi od kilku do kilkunastu procent. Na świecie daje to nawet 300 mln nowych zakażeń rocznie – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego OW NFZ.
Zakażenie HPV może wywoływać zarówno choroby o łagodnym przebiegu, jak i nowotwory złośliwe.
Najczęstszym nowotworem złośliwym wywoływanym przez HPV jest rak szyjki macicy. Niestety, nie jest to jedyna choroba nowotworowa, której sprzyja zakażenie. Badania naukowe wskazują, że HPV jest odpowiedzialny także za 90 proc. nowotworów odbytu, 30 proc. nowotworów prącia i ok. 15-30 proc. nowotworów sromu. Wywołuje także część zachorowań na nowotwory głowy i nowotwory szyi (jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka i gardła).
– Uważa się, że w Polsce zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego odpowiada nawet za 3 tys. zachorowań na nowotwory – informuje Kalinowski.
Dlatego warto zaszczepić dziecko przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat. Dziecko można zapisać na szczepienie np. przez Internetowe Konto Pacjenta lub przez mobilną aplikację mojeIKP.
Więcej nt. programu szczepień przeciwko HPV: Szczepienie, które chroni przed rakiem | Pacjent
Źródło: NFZ