Środy z profilaktyką - choroby układu krążenia
,,Środy z profilaktyką” – to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, dedykowana profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej.
Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie, zacieśniać współpracę z organizacjami pacjenckimi, a także budować pozytywny wizerunek NFZ wśród pacjentów.
Środy z profilaktyką – choroby układu krążenia
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie i według szacunków GUS sięga 46 proc. Chorobom układu krążenia można zapobiegać zmieniając styl życia o czym można przeczytać w materiałach dzisiejszej „Środy z Profilaktyką”. Osoby spełniające kryteria mogą też skorzystać z prowadzonego przez NFZ Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK), którego opis znajdziecie Państwo poniżej.
Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia
Adresowany jest do osób, będących w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w ostatnich 5 latach nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu.
WAŻNE: Do realizacji programu zobowiązany jest każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który posiada umowę z NFZ lub jest zatrudniony w podmiocie, który taką umowę ma zawartą.
Kryteria kwalifikacji do udzielania świadczeń gwarantowanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia:
Osoby obciążone następującymi czynnikami ryzyka, takimi jak:
- nadciśnienie tętnicze krwi (wartość RR > 140/90 mmHg),
- zaburzenia gospodarki lipidowej (podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, trójglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu),
- palenie tytoniu,
- niska aktywność ruchowa,
- nadwaga i otyłość,
- upośledzona tolerancja glukozy,
- wzrost stężenia fibrynogenu,
- wzrost stężenia kwasu moczowego,
- nadmierny stres,
- nieracjonalne odżywianie,
- wiek,
- płeć męska,
- obciążenia genetyczne,
znajdujące się na liście pacjentów zadeklarowanych do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Wymagane procedury medyczne:
- Przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie karty badania profilaktycznego.
- Wykonanie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy), dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określenie współczynnika masy ciała – Body Mass Index – BMI).
- Ustalenie terminu wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się pacjent.
- Wpisanie wyników badań do karty badania profilaktycznego,
- W trakcie wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej:
- badanie przedmiotowe świadczeniobiorcy oraz ocena czynników ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia;
- kwalifikacja świadczeniobiorcy do odpowiedniej grupy ryzyka oraz ocena globalnego ryzyka wystąpienia w przyszłości incydentu sercowo-naczyniowego według klasyfikacji SCORE i zapisanie uzyskanego wyniku w karcie badania profilaktycznego;
- edukacja zdrowotna świadczeniobiorcy oraz decyzja co do dalszego postępowania z pacjentem.
- Przekazanie świadczeniobiorcy, u którego rozpoznano chorobę układu krążenia, przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej informacji o wynikach badania oraz zaleceń dotyczących konieczności zmiany trybu życia lub kierowanie świadczeniobiorcy na dalszą diagnostykę lub leczenie.
WAŻNE: Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania.
– Wczesne wykrycie choroby układu krążenia to szansa na szybką i skuteczną terapię – zachęca do skorzystania z programu Zbigniew Terek, dyrektor mazowieckiego NFZ.
W Tygodniu dla Serca Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK). Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć.
Pamiętaj:
- Dla serca ważny jest systematyczny trening, ponieważ powiększa on sieć naczyń krwionośnych, dzięki czemu więcej bogatej w tlen krwi może dotrzeć do serca. Regularnymi ćwiczeniami wzmocnisz serce i obniżysz poziom złego cholesterolu i cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze.
- Spożywaj zdrowe tłuszcze, te zawarte w rybach, orzechach, oliwie z oliwek;
- Dbaj o higienę jamy ustnej; bakterie wywołujące próchnicę, jeśli przenikną do krwioobiegu, mogą wywołać zatory;
- Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu;
- Zadbaj o aktywność fizyczną;
- Unikaj palenia – również biernego;
- Badaj się – szczególnie po 40-tym roku życia, kiedy ryzyko chorób układu krążenia znacząco wzrasta;
- Stosuj dietę DASH – program żywieniowy znajdziesz na Diety NFZ
Źródło: NFZ