Stracił auto, ponieważ jechał pijany i na zakazie

W miniony piątek (5.04) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ciechanowskiej komendy zatrzymali do kontroli fiata. Kierowca osobówki w Ciechanowie na Alei Niepodległości przekroczył dopuszczalną prędkość o 31 km/h. Szybko okazało się, że to nie jedyne przewinienie 40-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że 40-latek ma aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci, działając na podstawie nowych przepisów, zabezpieczyli auto na strzeżonym parkingu na poczet przyszłej kary. 40-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszał zarzut kierowania w stanie nietrzeźwości i wbrew sądowemu zakazowi. Za popełnione przestępstwa mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie 40-latka zadecyduje sąd, który podejmie decyzję o wysokości kary i ewentualnym przepadku mienia.  Mężczyzna nie uniknie też kary za przekroczenie prędkości.

Przypominamy, że od 14 marca obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w przypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy: zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu; katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości, lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających; nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący: był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem; znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Źródło: KPP w Ciechanowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*