Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością - pamiętaj, by wpisać prawidłowy numer decyzji WZON

Wniosek o świadczenie wspierające z nieprawdziwym numerem decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności nie będzie rozpatrzony.

Zanim zacznie się wypełniać wniosek do ZUS trzeba mieć numer decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), w której właśnie w punktach, ustalono poziom potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. Jeśli go nie ma – nie można wypełnić elektronicznego wniosku do ZUS.

— Bez numeru decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności ustalającej poziom potrzeby wsparcia wniosek w ZUS nie będzie rozpatrywany. Klienci, którzy złożyli wnioski o świadczenie wspierające wpisując numer decyzji, np. 007, 111 lub inny nieprawidłowy numer, będą musiały złożyć go jeszcze raz – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć do ZUS dopiero, jak się otrzyma ostateczną decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z liczbą punktów i okresem, na jaki one przysługują.

Do ZUS w całej Polsce wpłynęło już ponad 1300 niepełnych wniosków, czyli takich, które zostały wysłane zanim klienci uzyskali decyzję z WZON.

— To oznacza, że najpierw należy złożyć wniosek do WZON i cierpliwie czekać. Pieniądze będą naliczone od daty złożenia wniosku do WZON, a nie daty złożenia wniosku do ZUS, więc nie przepadną. Podkreślam, że decyzja wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności jest kluczowa — dodaje rzecznik.

Wniosek o świadczenie wspierające do ZUS można złożyć najwcześniej w miesiącu, w którym decyzja WZON stała się ostateczna.

Zgodnie z ustawą osoby, których potrzeba wsparcia została oceniona na poziomie od 95 do 100 punktów, mają otrzymywać 220 procent renty socjalnej. Przy poziomie między 90 a 94 punkty będzie to 180 proc. renty socjalnej a między 85 a 89 – 120 procent renty socjalnej.

Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby, które:

— ukończyły 18 lat,

— są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, a jeśli nie – przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy,

— mieszkają w Polsce,

— otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów.

Żeby otrzymać świadczenie wspierające konieczne jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie takiej decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia można składać do wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności od 1 stycznia 2024 r.

Po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można złożyć wniosek o świadczenie wspierające. Wniosek ten należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania:

— platformę PUE ZUS

— portal informacyjno-usługowy Emp@tia

— bankowość elektroniczną.

Osoby ubiegające się o świadczenie wspierające będą mogły w siedzibie lub oddziałach ZUS uzyskać pomoc zarówno w założeniu profilu na PUE ZUS, jak i w wypełnieniu i wysłaniu wniosku przez Internet.

Źródło: ZUS Regionalny rzecznik prasowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*