V Przegląd Artystyczny Twórczości Osób Starszych już za nami

Zakończyła się V edycja Przeglądu Artystycznego Twórczości Osób Starszych. Jubileuszowy festiwal , który ponownie odbył się w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło ponad 300 seniorów z różnych stron województwa mazowieckiego, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w trzech głównych kategoriach: taneczno-muzycznej, teatralno-poetyckiej oraz kabaretowo-monologowej.

– Jesteśmy świadkami już piątej edycji przeglądu artystycznego, który jest organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Inicjatywa zrodziła się po to, żeby integrować środowisko mazowieckich seniorów i pokazywać ich talenty. To wydarzenie pokazuje nam, że nawet jeśli człowiek kończy zawodowo pewien etap życia, to może rozwijać się cały czas – mówiła podczas otwarcia Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Do tegorocznego przeglądu zgłosiło się ok. 1000 osób. Spośród nich wybranych zostało w sumie 300 – reprezentujących 21 wykonawców (zespoły, chór, grupy teatralne i artyści indywidualni). Większość z tegorocznych uczestników pierwszy raz brała udział w przeglądzie.

Występy pełne pasji i różnorodności

Seniorzy jako dojrzali artyści amatorzy z województwa mazowieckiego zaprezentowali bogactwo talentów, energii i pasji. Najliczniejszą grupę stanowili wykonawcy prezentujący występy muzyczne – w tym chóry, lub muzyczno-taneczne. Każdy z występów przygotowany nie tylko pod względem wokalnym i choreograficznym, ale też dopracowany w stylizacji ubioru i niekiedy rekwizytów.

Z różnych zakątków Mazowsza

Różnorodne występy zapewnili przedstawiciele różnych części Mazowsza:

Z Warszawy i okolic:

  • Rytmy Świata – zespół tańca seniorów działający przy dwóch domach kultury. Ich repertuar obejmuje tańce z całego świata, m.in. salsę, rumby i tańce włoskie. Zespół występuje na koncertach i przeglądach. Wziął też udział w filmie „Dalej jazda” z polskimi gwiazdami kina.
  • Praskie Małmazyje – zespół z prawobrzeżnej Warszawy z 15-letnią tradycją, uczestnik licznych konkursów i festiwali w kraju i za granicą (Białoruś, Ukraina, Litwa). Śpiewają piosenki warszawskie i patriotyczne.
  • Chorea Antiqua – zespół tańca historycznego istniejący od 1988 roku, nagrodzony Medalem Pro Masovia. Występuje w historycznych strojach, prezentując polskie tańce i etykietę dworską z epok od renesansu po XIX wiek.
  • Gracja – zespół taneczny z Marysina Wawerskiego, istnieje od 2018 roku. Specjalizuje się w układach tanecznych i własnoręcznie wykonanych kostiumach scenicznych.
  • Kabaret Pół-serio – kabaret literacki z Warszawy, istniejący od 20 lat. Laureat licznych nagród, występował w Polsce, na Litwie i w Austrii (w Wiedniu). Otrzymał Medal Pro Masovia za zasługi dla Mazowsza.
  • Zgrana Paka – kabaret seniorów z Kobyłki (pow. wołomiński), założony w 2010 roku. Co roku przygotowuje nowe programy kabaretowe, z sukcesami uczestniczy w przeglądach.
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) Józefów (pow. otwocki) – reprezentował Wojciech Gałecki. Z Otwockiem związany jako Dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Obecnie na emeryturze. Bierze czynny udział w organizowaniu studenckiego życia kulturalnego, poeta, satyryk, konferansjer, reżyser, myśliwy, miłośnik przyrody. Autor hymnu studentów UTW .

Z podregionu ciechanowskiego:

  • Nowe Legato – chór działający od 2022 roku przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ciechanowie, śpiewający piosenki ludowe i popularne. Występuje na różnych uroczystościach w regionie.
  • Artystyczny Zespół Estradowy – grupa estradowa z Pułtuska, prezentująca programy muzyczne i teatralne, aktywnie występująca na licznych wydarzeniach lokalnych, m.in. Dni Pułtuska i Dożynki.

Z podregionu radomskiego:

  • Zakochani w Teatrze – grupa teatralna działająca przy UTW w Kozienicach, od 2020 roku wystawia spektakle w różnych stylach. Występuje na konkursach i przeglądach teatralnych.
  • Echa Puszczy – zespół seniorów z Kozienickiego Domu Senior+, biorący udział w wydarzeniach kulturalnych gminy Kozienice. Grupę wyróżnia różnorodność i integracja seniorów z niepełnosprawnościami.
  • Dziarskie Babki – zespół wokalny seniorów z Przysuchy. Powstał w 2023 roku i występował na WOŚP oraz lokalnych festynach. Specjalizują się w występach muzycznych i scenicznych.
  • Mąkosiaki – zespół powiązany z Kołem Gospodyń Wiejskich i Klubem Seniora z Mąkos Starych (pow. radomski). Regularnie występują na lokalnych festynach i wydarzeniach.

Z podregionu ostrołęckiego:

  • Klub Seniora „Pod Wierzbami” z Troszyna (pow. ostrołęcki) klub seniorów z ponad 15-letnią tradycją, znany z integracji środowiska poprzez udział w festiwalach i lokalnych uroczystościach w Warszawie i okolicach.
  • Borawianki – zespół z Rzekunia występujący na festynach i wydarzeniach charytatywnych, angażujący się w przygotowania lokalnych uroczystości.
  • Ciągle Młodzi – zespół seniorów z Olszewa-Borek (pow. ostrołęcki), specjalizujący się w programach muzycznych i występach tanecznych, aktywny uczestnik terapii zajęciowej.
  • Chabry we Włosach – grupa muzyczna powstała w 2023 roku przy Klubie Seniora+ w Krasnosielcu (pow. makowski). Wykonują pieśni ludowe i biesiadne w nowoczesnych aranżacjach.
  • Wesoła Gromadka – grupa nieformalna seniorów z Krasnego (pow. przasnyski) powstała w 2023 roku. Specjalizują się w ludowych piosenkach i skeczach. Znani z poczucia humoru i energii, występują na lokalnych wydarzeniach.
  • Klub Senior+ z Bogatego (pow. przasnyski) – klub seniorów realizujący program aktywizacji w Bogatem, angażujący uczestników w działalność edukacyjną, kulturalną i rekreacyjną.

Z podregionu siedleckiego:

  • Eksperci Życia – grupa seniorów z Dziennego Domu Senior+ w Stoku Lackim (pow. siedlecki). Podczas przeglądu zaprezentowali pantomimę „Dziewczyna z zapałkami” w nowoczesnej wersji.
  • Tangueros – grupa z Łochowa (pow. węgrowski) pasjonująca się tangiem argentyńskim. Występują w trakcie utworów wokalisty i tańczą tango na lokalnych wydarzeniach.

Na stoisku stowarzyszenia przedstawicielki grupy ze Skaryszewa angażowały uczestników przeglądu w tworzenie tradycyjnego pająka – ozdoby, które dawniej była zawieszana pod sufitem w domach w województwie mazowieckim. Udział w warsztatach rozwijających artystyczne umiejętności był nie tylko odskocznią od występów, ale też okazją do zdobycia informacji, jak zdobyć dofinansowanie na tego typu inicjatywy.

Źródło: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*